Sazby hypoték se drží nad pěti procenty. Ceny nemovitostí na novém rekordu

Nabídkové sazby hypotečních úvěrů klesají, ale nadále jen pozvolna. Průměrná nabídková sazba poklesla v dubnu 2025 podle Swiss Life Hypoindexu na hodnotu 5,01 procenta. Pro lidi, kterým končí pětiletá fixace se sazbami kolem dvou procent, to bude znamenat těžký zásah do rodinného rozpočtu. Ceny nemovitostí přitom neklesají, podle Eurostatu jsou na novém rekordu. „Pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů pokračuje svým velmi pomalým tempem a zrychlení není na pořadu dne. Výjimečně některá banka sníží sazbu o desetinku či dvě, ale větší zásahy do cenotvorby se neobjevují. Zájem klientů i tak zůstává vysoký a banky proto nemají opravdový důvod se snažit klienty oslovit cenou,“ říká David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance. „Hodnota Swiss Life Hypoindexu pro duben 2025 činí 5,01 procenta. To je o čtyři bazické body méně než v měsíci březnu, kdy činila 5,05 procenta. I nadále ale platí, že banky dokážou klientům nabídnout sazbu hypotéky u tříleté fixace od 3,99 až po 4,99 procenta. Zatím se tak potvrzují i naše předpoklady o velmi pozvolném klesání hypotečních sazeb,“ poznamenává Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select. Stále intenzivněji se rozevírají nůžky mezi nabídkami jednotlivých bank. Rozdíl může být až jeden procentní bod, což v měsíčních splátkách činí podle výše úvěru rozdíl i několik tisíc korun. Proto je dnes výhodnější než kdykoli dříve obrátit se na zkušeného finančního poradce, který pomůže s výběrem nejvýhodnější nabídky.

Měsíční splátka zatím klesá

Každé drobné zlevnění hypotéky o pár desetinek i setinek procentního bodu se promítá do měsíčních splátek domácností. Modelový příklad: Měsíční splátka hypotečního úvěru ve výši 3,5 milionu korun, který je sjednán do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV), při 25leté splatnosti a průměrné nabídkové sazbě 5,01 procenta p.a., činí k 7. dubnu 20 488 korun. Meziročně tak splátka klesla o 1 142 korun.

Nejlevnější je nadále hypotéka s tříletou fixací

Sazby hypotečních úvěrů se kromě tříleté a pětileté fixace u LTV do 80 procent drží nad úrovní pěti procent. Nejlevnější sazba je u tříleté fixace (4,71 procenta) a u pětileté fixace (4,96 procenta). Naopak nejvyšší sazby jsou aktuálně u LTV nad 80 procent u desetileté fixace (5,64 procenta) a u fixace na jeden rok (5,38 procenta).

Hypotékám se letos zatím daří

První čtvrtletí roku bývá na hypotečním trhu tradičně spíše „rozjezdové“. Až druhý kvartál obvykle naznačí, jakým směrem se bude vyvíjet celý rok. Přesto již první měsíce letošního roku ukazují, že proti loňsku se trh výrazně rozhýbal. „Počet i objem poskytnutých hypoték je téměř dvojnásobný ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Lze předpokládat, že tento pozitivní trend bude pokračovat i v následujících měsících, a to mimo jiné díky postupnému, ale stále velmi pomalému snižování úrokových sazeb ze strany hypotečních bank. Ne všechny sazby ale klesají. Zatímco většina bank dosud nesnižovala nebo dokonce zvyšovala sazby u delších fixací na pět a více let, některé instituce nyní zvyšují sazby i u nejkratší roční fixace. Nadále přitom banky upřednostňují fixace na dva až tři roky,“ upozorňuje Jiří Sýkora.

Refixace je rána do rodinného rozpočtu

Vývoj na hypotečním trhu sledují s napětím domácnosti, kterým letos končí fixační období. Lidé, kteří si před pěti lety zajistili hypotéku s úrokovou sazbou kolem dvou procent, nyní čelí srážce s realitou hypotečního trhu a čeká je výrazný nárůst měsíčních splátek, které mohou vzrůst o tisíce korun. Co tedy doporučit těm, kterým letos končí pětiletá fixace? Jaký typ fixace zvolit, jak postupovat při vyjednávání o nových sazbách a kdy začít jednat? „S ohledem na vývoj sazeb na trhu doporučuji volit spíše dvou- až tříleté fixace. Co se týče načasování, rozhodně by to nemělo být na poslední chvíli. Ideální je začít řešit situaci alespoň tři měsíce před koncem fixace stávající hypotéky. Výhodou je také obrátit se na svého finančního poradce. Právě on se v daném prostředí pohybuje denně a často dokáže pro klienta vyjednat výhodnější podmínky, než by získal sám,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select. Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/hypoteky-a-pujcky/hypoteka-nemovitosti-swiss-life-hypoindex-sazby.A250408_112132_pujcky_sov

Potřebujete naši pomoc?

Zavolejte nám. Celou věc s vámi probereme rovnou po telefonu, nebo si domluvíme osobní schůzku v naší kanceláři, případně u vás doma. Není na co čekat. Čím dřív problém začnete řešit, tím dřív se ho zbavíte. My vám s tím rádi pomůžeme.

favicon

© 2023 Dluhový slon