Zmapovali jsme, jak hypotéky vysávají rodinné rozpočty a s čím počítat

Potíže s dostupností bydlení se v Česku se dál prohlubují. Kvůli vysokým cenám nemovitostí se zvedla průměrná výše hypotéky ze tří na čtyři miliony korun. Sazby hypotečních úvěrů se drží kolem pěti procent, měsíční splátky u nových hypoték se tak zvednou o tisíce korun. Do dvou let přitom musí refinancovat hypotéku polovina lidí. Touha po vlastním bydlení je v Česku stále vysoká, sní o něm 67 procent lidí ve věku 20 až 50 let. Bydlení v nájmu moc netáhne, upřednostňuje ho jen necelých 14 procent Čechů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu developerské společnosti JRD. Ceny nemovitostí během let raketově vzrostly, navíc zdražily i hypotéky a na návrat k úrokovým sazbám kolem dvou procent mohou podle odborníků Češi zapomenout. Přesto vlastní bydlení stále táhne. „Chci žít v něčem, co je moje. Je to jistota i dobré zajištění na penzi i dobrá investice, protože s vlastní nemovitostí si mohu dělat, co chci,“ vyjadřují se Češi v průzkumu.
Vydělali ti, kdo v 90. a pozdějších letech privatizovali družstevní byt. V tehdejší době bylo nutné splatit především zbývající část úvěru. I když výdělky nebyly vysoké, dnes při zpětném pohledu si mohou lidé o pořízení takového bydlení jen zdát. „Půjčka na družstevní byt měla rozložené splátky na 30 let. Museli jsme při převodu uhradit zhruba 56 tisíc korun plus další poplatky za právní úkony a smlouvu. Dnes má náš byt 3+1 hodnotu v milionech korun,“ říká pan Jaromír z Prahy.

Splácet vlastní bydlení je obrovská zátěž

Pořídit si nový byt v Praze dnes něco stojí, například 1+kk se dá koupit za 5,7 milionu korun. U LTV 80 % je potřeba mít naspořeno 20 procent ceny (LTV= poměr výše hypotéky k ceně nemovitosti). Při současné roční úrokové sazbě 5,1 % a splatnosti na 10 let to znamená měsíčně splácet 49 tisíc korun. Při splatnosti na 30 let je měsíční zátěž na rodinný rozpočet menší, splátka se sníží na 25 tisíc korun, ovšem vzroste tím celkový přeplatek hypotéky. Na hypotečním trhu už dávno neplatí pravidlo Kdo si počká, ten se dočká. Když totiž úrokové sazby u hypoték zlevní, zvedne se poptávka po bytech a jejich ceny začnou růst. Mnohde už také neplatí, že se prodávají hotové a zkolaudované byty, ale jen „papíry“ na nemovitost, která se začíná teprve stavět.

Dostupnost vlastního bydlení se zhoršuje

Co může dnes stabilizovat ceny nemovitostí? „Zrychlit povolovací proces výstavby, to je známá odpověď již řadu let. Povolovací proces je zdlouhavý, trvá i čtyři roky, samotná výstavba je oproti tomu již krátká,“ říká Jan Sadil, ředitel developerské společnosti JRD. Ceny stavebních prací přitom nadále rostou a spolu s nedostatkem bytů a vysokou poptávkou po bydlení se problém prohlubuje. Měsíční splátka hypotéky v Česku vytahuje z rodinného rozpočtu obrovskou částku. A pokud úrokové sazby neklesnou, je důležité zvážit i dobu splatnosti. Potvrzují to modelové propočty ekonoma JRD Adama Greguše. Kdo si pořídil hypotéku ve výši 3,6 milionů korun za levnou úrokovou sazbu kolem 2 %, při splatnosti na 15 let splácí měsíčně přes 23 tisíc korun, u splatnosti na 30 let to je kolem 13 tisíc korun. Nová hypotéka je nyní dražší, sazby se zvedly. Kdo získá úrokovou sazbu 5 %, bude při splatnosti na 15 let hradit bance měsíčně téměř 28 tisíc korun a u splatnosti na 30 let činí splátka téměř 19,5 tisíce korun. Hypotéka je běh na dlouhou trať, kdo už hypotéku má, s koncem fixace si musí sjednat novou hypoteční sazbu. A ta bude oproti předchozím letům vyšší. Téměř polovinu klientů bank přitom čeká refinancování do dvou let. Nejčastěji počítají lidé s tím, že nová úroková sazba, kterou získají, bude do čtyř, případně pěti procent. Banky přitom musí počítat, že lidé začnou víc porovnávat a osloví více bankovních domů. Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/hypoteky-a-pujcky/hypoteka-sazby-splatka-ceny-nemovitosti-trend.A240625_102848_pujcky_sov

Potřebujete naši pomoc?

Zavolejte nám. Celou věc s vámi probereme rovnou po telefonu, nebo si domluvíme osobní schůzku v naší kanceláři, případně u vás doma. Není na co čekat. Čím dřív problém začnete řešit, tím dřív se ho zbavíte. My vám s tím rádi pomůžeme.

favicon

© 2023 Dluhový slon