Hospodářská recese a vysoká inflace jsou, zdá se, už za námi. Co tu po sobě zanechaly? Vyšší cenu řady komodit běžné i luxusní spotřeby. A také rostoucí zadlužení českých domácností. Celková zadluženost u půjček na bydlení roste tempem kolem 3 %, u ostatních úvěrů zhruba dvojnásobnou rychlostí.
Poměrně alarmující je také skutečnost, že podle dostupných čísel sice klesá počet zadlužených lidí, ale zvyšuje se průměrný dluh na osobu a míra rizikového zadlužování, včetně tzv. ohroženého dluhu Ohroženým dluhem se přitom rozumí úvěr, u kterého dlužník nezaplatil tři po sobě jdoucí splátky nebo jenž věřitel z jiného důvodu požaduje okamžitě splatit.
Jinak řečeno, po období nejistoty, obav a rostoucích cen se zvýšil počet nezdravě zadlužených spotřebitelů. Lidí, kterým hrozí reálné nebezpečí, že svůj úvěr nebudou schopni splácet. Což má obvykle negativní důsledky na ně samotné, často i na jejich blízké a vždy na věřitele, tedy toho, kdo jim peníze půjčil.Věřitelé takovéto situace řeší různě. Někteří se snaží dlužníka k zaplacení „přemluvit“ rychle, jiní mu věnují více času a nabízejí různé možnosti, jak situaci řešit. Pokud ani jedna z cest k cíli nevede, k vymáhání dlužných pohledávek jsou často využívány různé inkasní agentury. Jejich odměna často spotřebuje většinu vymožené částky, ale vždy je lepší získat zpátky aspoň něco než odepsat úplně vše.
Zvyšující se objem ohroženého dluhu je tématem v celé Evropské unii. Řada států dosahuje ještě horších čísel než Česká republika. Dokonce tak vysokých, že se „špatné úvěry“ neprodávají ani za zlomkové ceny. V některých zemích prostě nejsou zájemci, kteří by pohledávky koupili a vymáhali. Pro přeshraniční prodej dlužných pohledávek zase chyběla pravidla a často to nebylo reálně či právně proveditelné.
Ztížená možnost prodat nesplacený dluh, a získat tak zpátky alespoň část půjčené částky, zvyšuje náklady bank a dalších poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Tím i ceny. Dostáváme se tak trochu do začarovaného kruhu.
Evropská unie se proto snaží povzbudit společný trh právě i v segmentu dlužných pohledávek. Už v roce 2021 proto přijala směrnici o správcích úvěru a obchodnících s úvěry, kterou chce usnadnit přeshraniční prodej pohledávek z nesplácených dluhů. A tím pomoci zejména věřitelům, kteří mají nesplacených dluhů až nezdravě mnoho.
Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/hypoteky-a-pujcky/uvery-novela-zakona-dluhy.A240424_152556_pujcky_sovZavolejte nám. Celou věc s vámi probereme rovnou po telefonu, nebo si domluvíme osobní schůzku v naší kanceláři, případně u vás doma. Není na co čekat. Čím dřív problém začnete řešit, tím dřív se ho zbavíte. My vám s tím rádi pomůžeme.
© 2023 Dluhový slon