„Na první pohled vykazuje český nemovitostní trh jasné známky oživení. Toto oživení však může relativně brzy narazit na svůj limit. Důvodů je několik, tím primárním je vývoj inflace, kdy inflační prognóza České národní banky pro poslední měsíc roku 2024 počítá s dalším mírným nárůstem z aktuálních 2,8 procenta na 3,3 procenta, což je hodnota za horní hranicí tolerančního pásma. Tomu nepomáhá ani oslabující koruna. Právě toto jsou faktory, jež mohou pokles úrokových sazeb v nadcházejícím období zpomalit,“ předpokládá Jiří Vančura, ředitel úseku nemovitostního financování Trinity Bank.
Vývoj úrokových sazeb na hypotečním trhu v roce 2025 bude podle Toma Kadeřábka, vedoucího produktového oddělení Swiss Life Select, záviset na dvou faktorech. Prvním faktorem bude makroekonomické prostředí, jak v České republice, tak ve světě, a jeho vliv na českou inflaci. S nástupem Donalda Trumpa do funkce reálně hrozí naplnění jeho slibů v podobě agresivní celní politiky. To by mohlo znamenat zvýšení cen nejen pro americké, ale i evropské a české spotřebitele. Lze proto očekávat, že EU by reagovala odvetnými cly. Tato cla a narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců by mohly vést ke zvýšení inflace.
„Česká národní banka již avizovala, že by mohla úrokové sazby uvolňovat pomaleji, pokud se ukáže, že inflace nebude tak nízká, jak předpokládá. Svou roli sehraje i česká koruna, která po amerických volbách oslabuje. Toto oslabení by mohlo ČNB donutit k přestávce nebo výraznému zpomalení snižování sazeb. Oslabující koruna totiž podporuje vyšší inflaci. Ačkoliv se cenotvorba hypotečních sazeb neřídí základní úrokovou sazbou ČNB, směr a trend pohybu sazeb jsou pro hypotéky důležité. Hypoteční sazby se odvíjejí od marže banky a úrokových swapů, které předpovídají budoucí vývoj sazeb, například na tři nebo pět let,“ poznamenal Tom Kadeřábek.
Druhým faktorem, který ovlivní výši hypotečních sazeb v roce 2025, je konkurenční prostředí mezi bankami. Ty si aktuálně podle Kadeřábka užívají vysokých marží a zatím to nevypadá, že by s jejich snižováním pospíchaly. Konkurenční tlak je slabý a čeká se na reakci velkých bank. Snížení sazeb by však mohlo znamenat, že banky by kanibalizovaly své dřívější úvěry. Klienti by totiž ihned žádali o refinancování svých hypoték, což by bankám přineslo ztráty.
„I zde se opět ukazuje problém hypoteční turistiky a skutečnost, že klient může refinancovat starší úvěry prakticky bez poplatku. Tato volnost pro klienty znamená obecně vyšší úrokové sazby. Tento problém však nevyřešila ani loňská novela zákona, a proto můžeme počítat s tím, že banky se do výrazného snižování sazeb nepohrnou, pokud konkurence nezvolí agresivní cenovou politiku,“ poznamenává Kadeřábek.
Pokud nenastane nic neočekávaného, lze v příštím roce očekávat podle odborníků další pozvolný pokles sazeb hypoték pod 5 procent. Sazby začínající trojkou však podle odborníků pravděpodobně zůstanou jen vzpomínkou na minulost.
Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/hypoteky-a-pujcky/hypoteka-nemovitosti-swiss-life-hypoindex-sazby.A241205_104545_pujcky_sov